Chřipka z pohledu aromaterapie
Rozhodla jsem se napsat pár řádků o tom, které esenciální oleje nás mohou podpořit v chřipkovém období. Nabízí se řada pomocníků z rostlinné říše, které nám mohou pomoci v prevenci chřipkových onemocnění, s posílením imunity a celkově usnadní tělu lépe zvládnout virovou nákazu, pokud vypukne.
HŘEBÍČEK – Hřebíčkovec vonný (Eugenia caryophyllata)
Je díky svému chemickému složení jedním z nejúčinnějších antivirových olejů. Dokáže ničit několik desítek různých kmenů bakterií, virů a plísní. Má dezinfekční účinky a posiluje imunitu. Je výrazně zahřívací (i na duši 😊).
Kontraindikace: není vhodný pro děti do 2 let, těhotné, během kojení, při vysokém krevním tlaku, může dráždit pokožku (doporučená koncentrace 0,5%)
Lze ho použít do domácího dezinfekčního prostředku. Doma používám dezinfekční gel na ruce a sprej na čištění vzduchu, ve kterém je mimo jiné také éterický olej z hřebíčku.
SKOŘICE – Skořicovník pravý (Cinnamomum zeylanicum)
Tento olej získaný z kůry skořicovníku je rovněž velmi silně zahřívací, což je na počátku chřipkového onemocnění většinou potřeba. Velmi dobře se tento olej hodí k prevenci a léčbě chřipky a při akutních respiračních onemocnění virového původu. Zároveň napomáhá vykašlávání. I na psychické rovině symbolizuje „teplo domova“.
Kontraindikace: těhotné, děti do 5 let, během kojení, vysoký tlak krve, krvácivost, poruchy srážlivosti krve, diabetes, může ovlivnit účinek některých léků, silně dráždí pokožku (bez testu snášenlivosti nepoužívat na pokožku), doporučen k inhalaci
RAVINTSARA – (Cinnamomum camphora)
Jeden z nejvýznamnějších olejů, který ničí řadu virů, dále posiluje imunitu, je vhodný při bronchitidách a onemocnění dýchacích cest i při jejich prevenci.
Kontraindikace: opatrně u malých dětí
EUCALYPTUS RADIATA (Eucalyptus radiata)
Eukalypty jsou jedny z nejúčinnějších ORL-éterických olejů. Je jich celá řada, já jsem zvolila eukalyptus radiata, který je vhodný i pro nejmenší děti. Opět pomáhá při virové infekci, je vhodný při rýmě, bronchitidě, posiluje imunitu a napomáhá vykašlávání. Má schopnost ničit
choroboplodné zárodky v ovzduší spolu s např. tea tree a tymiánem! Má teplou povahu, takže je mírně zahřívací. Na psychické rovině je označován za silici dýchání, komunikace s okolím, pomáhá vyrovnávat mezi přijímáním a dáváním (nádech x výdech…😊).
Všechny výše popsané éterické oleje (a některé další) jsou obsaženy ve směsi On Guard. Touto směsí nyní doma pravidelně čistím vzduch, příp. si míchám vlastní směsi éterických olejů dle konkrétní potřeby.
Výše zmíněné oleje bych doporučila zejména pro 1. stádium chřipkového onemocnění, které je z hlediska tradiční čínské medicíny (TCM) definováno jako „napadení plic chladnou vlhkostí“. V dalších stádiu, kdy se rozvine horečka a objeví se např. „nadměrná horkost v plicích“, je možné na snížení horečky použít např. levanduli a vynechat silně zahřívací oleje (hřebíček, skořice). Koncentrace olejů a jejich poměry je vhodné konzultovat s aromaterapeutem.
Ještě bych chtěla připomenout i éterický olej z citrónu, který vykazuje významné čistící schopnosti na rovině fyzické i psychické. Citrusům se ale budu věnovat v pokračování tohoto miniseriálu.
LÍPA – Lípa srdčitá (Tilia cordata)
Ráda bych zmínila i éterický olej, který má trochu jiné spektrum působení než zmíněné antivirové oleje, ale do současné krize se šířením coronaviru patří – jedná se o lípu. Tento éterický olej v nás svojí sladce medovou vůní může evokovat sladkost života, laskavost (k sobě i k druhým), obejme nás svou konejšivou náručí a dovolí spočinout a nic neřešit. Pomáhá nám obnovit energii, obnovit důvěru a snížit strach. Celkově je zklidňující a prospívá srdci i plicím mimo jiné tím, že zmírňuje obtíže při nachlazení. Z hlediska TČM pomáhá doplnit jinovou energii. Mohou ji používat i malé děti. Vždyť lípa k nám neodmyslitelně patří - je naším národním stromem a lipový list ve tvaru srdce máme ve státním znaku 😊.
Borovice lesní (Pinus sylvestris)
Zároveň nesmím zapomenout na éterický olej z borovice, která dokáže dobře doplnit energii, pomáhá uvolňovat zahleněné dutiny a mohou ji používat i děti (pro ty nejmenší je vhodné použít ještě jemnější jedli). Doporučuji ji správně naředěnou potírat na oblast ledvin, které potřebujeme v této době energeticky posílit.
Jen připomínám, že je nutné používat pouze 100% přírodní éterické oleje! Určitě nepoužívejte žádné syntetické oleje nebo oleje nízké kvality.
JAK POUŽÍVAT ÉTERICKÉ OLEJE?
Na čištění prostoru doma nebo v kanceláři se výborně hodí difuzéry příp. aromalampy (POZOR! Ne každá splňuje parametry – oleje se v ní nesmí zahřívat nad cca 30 stupňů). Doporučuji nakapat 5 kapek do vody a nechat volně odpařovat po dobu max. 30 min. v místnosti. Po určité době je vhodné znovu zopakovat.
Dále je možné vyrobit si doma sprej, který se dá použít např. pro vyčištění vzduchu v autě, dezinfekci předmětů atd.
V současné situaci, kdy je vhodné nošení roušky, doporučuji do roušky vložit papírový kapesník a kápnout na něj 1 kapku zvoleného antivirového éterického oleje (např. eukalyptus radiata, ravintsara), příp. kápnout přímo na roušku (předtím je potřeba ale provést test, zda na daný olej nejsem alergická).
Pokud je třeba použít éterický olej na tělo, je nutné ho zředit rostlinných olejem (lisovaným zastudena). Obvyklá koncentrace éterického oleje je 2%, u silných olejů (skořice, hřebíček atd.) je vhodné provést test na předloktí (nanést zředěný olej a počkat, jestli se neobjeví alergická reakce – zčervenání atd.). Pokud se vyskytne alergická reakce, tak olej samozřejmě nepoužívat (zároveň platí nepoužívat ani při kontraindikacích uvedených výše). Jinak se u těchto silných olejů doporučuje 0,5-1% koncentrace. Pro děti platí nižší koncentrace (dle věku dítěte) a některé oleje pro ně nejsou doporučené (to se týká také řady dalších onemocnění / stavů, u kterých jsou éterické oleje kontraindikovány). Doporučuji se v případě pochybností poradit s aromatarapeutem!
Pokud by Vás zajímaly další informace nebo jste se chtěli poradit ohledně výběru olejů, jejich koncentrací a účinků – neváhejte mě kontaktovat na e-mailu: marta@armonilla.cz nebo na tel. 724 655 726.
Další zdroj informací – Éterické olej a chřipka (v angličtině):
Zdroje:
TISSERAND, Robert a Rodney YOUNG. Essential oil safety: a guide for health care professionals. Second edition. Edinburgh: Elsevier Ltd., 2014. ISBN 978-0-443-06241-4
HAŠPLOVÁ, Jana: Doteky českých aromaolejů a meditací. Přednášky. Praha, 2019.
ZRUBECKÁ, Adéla: Aromaterapie podle ročních období. Brno: CPress, 2018.
KREJČÍ, Barbora: Aromaterapie v péči o duši. Skripta. Praha: Asociace českých aromaterapeutů, 2017.