Kraniosakrální ošetření

Jemná technika obnovující správný tok tekutin a energie v těle. Přináší fyzickou i psychickou úlevu a navozuje pocit uvolnění i zklidnění. Cílem cranio-sacrální terapie je identifikovat zdroj energetických blokád a umožnit uvolnění překážek, aby se mohl obnovit správný tok tekutiny a energie.


Název terapie vychází z latinských názvů pro lebku (cranium) a kost křížovou (sacrum). Pracuje s cranio-sacrálním systémem, který je společně s oběhovým a dýchacím životně důležitý. K zachování zdraví a správné funkce všech tělesných tkání je nezbytný volný rok mozkomíšní tekutiny do všech tělesných tkání. Jakékoliv překážky nebo omezení toku mají za následek dysfunkci nebo chorobu. Mohou vzniknout následkem zranění, infekce, zánětu, strukturální nerovnováhou, svalovým či emocionálních napětím atp. Jako důsledek ohrožení cranio-sacrálního mechanismy mohou patřit záchvaty, bolesti hlavy (napětí i migrény), astma, bolesti uší, motání hlavy, ztráta paměti atd. Uvolněním těchto blokád povede k opětovnému nastolení zdravé funkce.

Cranio-sacrální systém funguje též jako styčná plocha mezi fyzickým tělem a emocionálním stavem, zabezpečuje přístup k emocím skrze fyzické tělo a může být i prostředkem např. k uvolnění traumat. Správné zapojení cranio-sacrálního systému s sebou přináší rovnováhu a pohodu v těle i mysli.

Jak ošetření probíhá?

Je to jemná procedura prováděná lehkým dotykem přes oblečení. Terapeut přikládá ruce na oblast hlavy, pánve, kotníků s cílem rozpoznat oblasti omezení a napětí a obnovení rovnováhy. Je to jemná hloubková metoda, která sleduje problémy až k jejich zdroji. Dokáže působit k samotnému jádru centrálního nervového systému.

Pro koho je vhodná?

Je to metoda uklidňující a příjemná a je určena všem věkovým kategoriím. Hodí si i pro děti, miminka, starší lidi i těhotné ženy.